Helyszín: BME Kognitív Tudományi Tanszéke, ST épület 320, Sztoczek utca 2. 1111 Budapest.


Pléh Csaba
BME Kognitív Tudományi Tanszéke
előadása
szeptember 30-án, 18 órakor lesz.
Helye: IZU 101 (ELTE Pszichológiai Intézet, Izabella utca 46. I. emelet 101-es terem)
A kognitív tudomány filozófiai problémái először a 19. század végén keletkeztek. Az első kísérleti lélektan, Wundt modellje, s az első neuropszichológia, a Broca-Wernicke gondolkodásmód a klasszikus szenzualista emberképre épít, s a gondolat világát asszociatívan szeretné felépíteni. Már saját kora is látott ezzel három problémát, melyek máig velünk élnek. Brentano világosan érzi, hogy a képzetekhez kell egy vonatkozási mozzanat is, a gondolat világa intencionálisan, s nem automatikus mozaikként értendő. Frege pedig rámutat, hogy mozaikokból sosem lesz ítélet. Bergson ugyanekkor megkérdőjelezte, hogy valaha is szemantikai izomorfia lehetne az agy működése és a kategóriák rendje között.
A huszadik század második fele hitt abban, hogy kijelentéseket s szándékokat lehet visszacsempészni a gondolkodó fejbe, innen az egységes kognitív tudomány reménye. Az előadás a mellett fog érvelni, hogy ez az egység nem valósítható meg a tiszta kogniíció hitében. Értelmezett, evolúciósan és neurobiológiailag értelmezett megismerés kell ahhoz, hogy a lelki atomok helyett megismerő rendszerünk legyen. Ennek építése során össze kell kapcsolnunk a három 19. századi ihletést: a kísérletezést, az intencionalitást és a logikát, s mindezt kell megkísérelnünk természetivé tenni. Nem akarjuk elkövetni a száz évvel ezelőtti tévedéseket. Ennek során a redukcionista természettudósokat a filozófusok szkepszise nem elkedvetleníti, hanem megalapozottabb munkára készteti. Történetileg pedig arra, hogy Darwin szőrős és pelenkás üzenetét összekapcsoljuk Darwin karosszék követőivel.
A Kognitív Eszmetörténeti Kört az ELTE Pszichológiai Intézetének néhány hallgatója, doktori diákja és oktatója kezdeményezte. Célja, hogy rendszeres informális önművelési- és eszmecsere-lehetőséget kínáljon mindazoknak, akik érdeklődnek a pszichológia, s azon belül elsősorban a modern kognitív pszichológia filozófiai kontextusa, illetve a lélektan számára releváns tágabb eszmetörténeti fejlemények iránt.
A KEK tematikáját együtt alakítjuk, várhatóan olyan kérdések felől és felé elindulva, mint a tudatosság, a test-lélek probléma, az elme átfogó modelljei, a naturalizmus kérdései.
Az összejövetelek nyitottak, azokon egy előadást követően előre rögzített olvasmányokat beszélünk meg, kötetlen vita formájában.
A KEK-nek az ELTE Kognitív Pszichológia Tanszéke ad otthont, a világhálón a kogek.blogspot.com címen érhető el.
Kapcsolat:
Batta Barbara: battab(kukac)gmail(pont)com
Bérdi Márk: berdim(kukac)t-online(pont)hu
Hámornik Balázs Péter: hamornik.balazs(kukac)gmail(pont) com
Pohl Zsuzsanna Kata: pohlzs(kukac)cogpsyphy(pont)hu